Houby na Hlinecku

Mistroství republiky v cyklokrosu

Za týden 8. Ledna 2011 tu bude už potřetí velká událost. Opět Hlinsko dostalo pořadatelství mistroství republiky v cyklokrosu. Naposled se jel závod zde na sídlišti u teplárny. Byla to nádherná podívaná. Letos se pojede závod na tradičním místě v parku u stadionu. Nyní koukám z okna na trať, která se momentálně připravuje. Sněhové skútry vyjíždějí stopu. Na louce u parku je trať z několika procent připravená, jen do toho pěkně hustě sněží, čili budou muset pořadatelé trať neustále připravovat.

Můžeme se těšit na mistra světa Štybara a jiné přední závodníky. Hlinsko bude mít ve startovním poli zastoupení v kategorii do 23 let. Naše barvy bude hájit 20letý Lubomír Petruš a junior Ondřej Louvar.

Nyní je neděle 2. Ledna 2011 13:25. Začalo tak hustě sněžit, že viditelnost je minimální. Na trať není vidět. Pořadatelé budou mít těžkou hlavu, protože hlásí sněžení celý týden. Držím pěsti, ať se závod vydaří a přeji hodně štěstí našemu jezdci, ať dosáhne co nejlepšího výsledku. Po připomínku Lubomír je Mistrem Evropy juniorů (2007) a o rok později byl třetí na MS této věkové kategorie.
V Chrudimském deníku je článek:

Příznivci se mohou těšit na mistra světa Štybara

Hlinsko – Město na začátku ledna uspořádá potřetí v historii domácí šampionát v cyklokrosu.
V sobotu 8. ledna bude toto město na Vysočině hostit již potřetí v historii mistrovství České republiky v cyklokrosu. O tom, jak se vyvíjí přípravy na tuto reprezentativní akci, jsme hovořili s místopředsedou pořádajícího oddílu KC Hlinsko. LEOŠ CHVOJKA láká příznivce tohoto mužného sportu nejen na účast úřadujícího mistra světa Zdeňka Štybara. Domácí fanoušci budou držet palečky Lubomíru Petrušovi.
Nahlédněme nejprve do historie. Kdo zvítězil při minulých šampionátech v Hlinsku?
Mistrovskou premiéru jsme měli v roce 1992. Tehdy v kategorii profi zvítězil Radomír Šimůnek, který bohužel v letošním roce předčasně odešel do cyklokrosového nebe, před Slovákem Peterem Hricem. V kategorii amatérů vyhrál Radovan Fořt. Druhý hlinecký šampionát se konal v roce 2002 a mistrovský titul tehdy vybojoval Jiří Pospíšil před Martinem Bínou.
Kdy začal váš klub přípravu na tuto vrcholnou akci?
Začali jsme na přípravách pracovat někdy v létě především sháněním sponzorů. Úpravám trati na tradičním okruhu v Olšinkách, který měří 2500 metrů se věnujeme zhruba měsíc. Budou na něm jenom menší, dá se říci kosmetické úpravy, hlavně kvůli požadavkům České televize, která bude závod vysílat přímým přenosem na programu ČT4 Sport. Z toho důvod se také několikrát měnila doba startu. Původně jsme počítali se začátkem ve 14 hodin, následně se objevil požadavek na 13. hodinu a zatím poslední verze je od 13.30 kvůli sladění časů televizních přenosů. Jinak při vlastním šampionátu bude pracovat asi padesát až šedesát lidí nejen z našeho klubu, ale pomocnou ruku nám podalo i město Hlinsko a další partneři.
V Hlinsku bývá v zimě nezřídka pořádná „úroda“ sněhu. Nezhatí vám plány třeba metrová sněhová pokrývka?
Bylo by to jistě nepříjemné, ale určitě bychom si s takovou záplavou také poradili. V polovině prosince tady bylo asi tak čtyřicet čísel sněhu, to by bylo docela optimální i pro lednový závod.
Už máte potvrzenou konkrétní účast závodníků?
Na startu by se měla objevit kompletní česká špička, včetně úřadujícího mistra světa Zdeňka Štybara. Ten sice má poslední dobou problémy s kolenem, ale už prý začal s lehčím tréninkem a po Vánocích se vrátí opět do kolotoče závodů. Startovat bude i další mistr světa z letošního šampionátu v Táboře, Tomáš Paprstka, který zvítězil v kategorii juniorů. Tahákem pro diváky bude jistě i start Jaroslava Kulhavého, který letos obsadil druhé místo na mistrovství světa bikerů.
Bude mít ve startovním poli zastoupení i pořádající klub KC Hlinsko?
Mistrovství republiky se zúčastní dva naši jezdci. V kategorii do 23 let bude naše barvy hájit 20letý Lubomír Petruš, který k nám přišel před letošní sezonou z belgického týmu BKCP Power Plus, kde jezdil spolu s Radomírem Šimůnkem a exmistrem světa Nielsem Albertem z Belgie. Lubomír mimo jiné v roce 2007 vyhrál ME juniorů a o rok později byl třetí na MS této věkové kategorie. Letos začal naplno až v říjnu, protože doléčoval zranění, ale forma mu stoupá. Na závodech Světového poháru 2. kategorie UCI dojel pátý v Německu, čtvrtý v Rakousku a naposledy v Polsku obsadil 2. místo. Mimo soutěž pojede na hlineckém mistrovství republiky také junior Ondřej Louvar. Věřím, že oba naši jezdci podají kvalitní výkony a také díky tomu se prosadí na mistrovství světa, které se v roce 2011 pojede v německém Sankt Wendelu.
Nějak se mi z vašeho výčtu hlineckých nadějí vytratilo jméno reprezentanta do 23 let Lukáše Příhody. Co je s ním?
Lukáš bohužel po minulé sezoně skončil s aktivní činností z pracovních a rodinných důvodů.