Houby na Hlinecku

Martina Sáblíková má zlato !!! II. díl

„Kolo před cílem už jsem byla docela hotová“
„Kolo před cílem už jsem byla docela hotová a snažila se s tím bojovat. Velký díky patří trenérovi, který mě skvěle naváděl a dokázal mě nahecovat,“ uvedla svěřenkyně Petra Nováka, která si pochvalovala i atmosféru v hale. „Musím poděkovat všem tady. Moc mi pomohli, už před závodem tam byla obrovská podpora.“
Po dojezdu následovalo čekání, jak si v závěrečných třech jízdách povedou největší konkurentky mistryně světa na této trati z roku 2007. V následující jízdě se další domácí zástupkyně Clara Hughesová sice dostala na druhou příčku, ale se ztrátou téměř tři a půl sekundy na pětinásobnou mistryni světa.
Čerstvá olympijská vítězka Martina Sáblíková se po trati projela se svým trenérem Petrem Novákem. Foto: Reuters
V předposlední jízdě se postavily na start Beckertová, která v této sezoně Sáblíkovou na trojce dvakrát porazila, a Grovesová. Obě se zařadily za českou hvězdu s více než dvousekundovou ztrátou a v tu chvíli se mohla Sáblíková začít radovat z olympijské medaile.
Šestá zlatá radost
Závěrečná jízda s Nizozemkou Ireen Wüstovou a Danielou Anschützovou-Thomsovou její radost jen umocnila. Obhájkyně zlata z Turína Wüstová rozjela závod výborně a ještě na mezičase tři kola před cílem měla k dobru 1,17 sekundy. Tempo však nevydržela, o kolo později již ztrácela šest desetin a skončila až sedmá.
Sáblíková tak získala historicky šesté zlato ze zimních her pro Českou republiku či Československo. Na nejvyšší stupeň vystoupila jako druhá česká žena po lyžařce Kateřině Neumannové, jež triumfovala před čtyřmi roky v Turíně.
Martina Sáblíková (vpravo) a její soupeřka v rozjížďce, Masako Hozumiová z Japonska. Foto: Reuters
Agentura AP si všimla i jedinečného stylu, jímž se Sáblíková odlišuje od ostatních závodnic. Její rychlé záběry v zatáčkách se přenášejí až na rovinku, kde ještě chvíli zatáčí až do soupeřčiny dráhy, což není v rychlobruslení proti pravidlům. „Není důvod ji za to kritizovat. Koho to zajímá, vždyť je jedno, jak bruslíte. Pokud všechny porážíte na hlavu, je to to jediné, na čem záleží,“ poznamenala Kanaďanka Hughesová.
Rychlobruslení:

Ženy – 3000 m:
1. SÁBLÍKOVÁ (ČR)
4:02,53, 2. Beckertová (Něm.) 4:04,62, 3. Grovesová (Kan.) 4:04,84, 4. Anschützová-Thomsová (Něm.) 4:04,87, 5. Hughesová (Kan.) 4:06,01, 6. Hozumiová (Jap.) 4:07,36, 7. Wüstová (Niz.) 4:08,09, 8. Haugliová (Nor.) 4:10,01, 9. Swiderová-Peltzová (USA) 4:11,16, 10. Groenewoldová (Niz.) 4:11,25.
Zlatá MARTINA: Je to super, všem moc děkuju! ROZHOVORY
Martina Sáblíková se zlatou medailí – Foto: Reuters

Tn.cz: Rychlobruslařka Martina Sáblíková přiznala, že před životním závodem ji vydatně sžírala nervozita.

Obrovská úleva a radost. Takové pocity prožívala Martina Sáblíková krátce poté, co v závodě na 3000 metrů vybojovala zlatou olympijskou medaili. Jejím ziskem pobláznila celou Českou republiku a zároveň splnila cíl, s nímž do Vancouveru odlétala.

„Je to neuvěřitelný, fakt super pocit. Všem, kteří mi drželi palce, hrozně moc děkuju,“ řekla šťastná Sáblíková po svém životním triumfu.

Podívejte se na první dojmy olympijské vítězky:
„Trenér mě skvěle nabudil“

I když s časem 4:02,53 neměla Sáblíková v závodě konkurenci, byla pěkně nervózní. Na start se totiž postavila ve čtvrté rozjížďce před koncem a až po ní jely její velké konkurentky. Žádná ji však nakonec výrazně neohrozila.

Podívejte se na další postřehy Martiny Sáblíkové, kdy už ji na krku visela zlatá olympijská medaile: